reklama

"Vševed internet"

Možno zvláštny nadpis, ale vystihuje presne to, čo je „in“ v našej spoločnosti a medzinárodných vzťahoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V našej histórii sa neustále technika menila, zdokonaľovala v rozmedzí desiatok až stoviek rokov. Prinášala však len akési vylepšenia, ktoré zdokonaľovali vtedy dostupné technológie. Aj nejaká radikálna inovácia sa mohla začleniť do tradičných, už dostupných náuk a technológii: lietadlá bolo možné chápať ako novú formu delostrelectva, lode ako prenosné pevnosti atď.

Súčasná doba však priniesla extrémny rast výkonnosti počítačov a expanziu informačnej techniky do všetkých sfér nášho života. Takáto extrémne rýchla technologická revolúcia, nemá v histórii obdobu. Veď keď si porovnáme osobný počítač pred cca. 30-40 rokmi, ktorý zaberal jednu veľkú izbu a súčasné počítače, tak je až neuveriteľné ako sa stroje za tak krátku dobu scvrkli na rozmer laptopu, či dokonca smartfónu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

História internetu je ešte viac fascinujúcejšia, pretože kým v roku 1969 tvoril „internet“ (alebo skôr ARPANET- otec internetu) 4 počítače, v roku 1984 viac ako 100 počítačov, tak dnes sú to miliardy! Jadrom tohto blogu však nebude analýza počítačovej revolúcie, ale myšlienky o tom, ako práve internet a moderné technológie formujú naše postoje, postrehy a názory najmä v politickej sfére a medzinárodných vzťahoch.

Kybernetický priestor

Dopady tejto technologickej revolúcie ovplyvňujú organizáciu ľudstva vo všetkých sférach. Veď zoberme si také smartfóny, ktoré v súčasnosti vlastní asi viacero z nás. Dnes máme aj vďaka nim informačnú a analytickú kapacitu, ktorá prekonáva schopnosti tajných služieb v minulých generáciách! Je to na jednej strane obrovská výhoda mať na dlani informácie ktoré si žiadame, na strane druhej sú tam aj iste nevýhody. Ako som spomínal vyššie, technologicky vývoj prebiehal a prebieha závratnou rýchlosťou. K uvedeným zmenám došlo tak rýchlo, že pochopiť ich dôsledky môžu len technickí experti. Ľudstvo sa tak za veľmi krátky čas ocitá v kybernetickom priestore, kde nejestvujú tradičné hranice. Žiadna vláda, dokonca ani tie najhoršie diktatúry sa nedokázali vzoprieť digitalizácie, ale naopak sa ju snažia využiť vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasný svet je dedičom nukleárnych zbraní, ktoré sú schopné viacnásobne zničiť všetok civilizovaný život na planéte. V minulosti bolo možné ich význam a využitie analyzovať pomocou spoločenského diania vo svete. Avšak s nástupom nových technológii a internetu sa otvárajú úplne nové perspektívy. Kyberneticky priestor je všadeprítomný, ale sám o sebe nie je hrozbou; to až jeho využitie. Nukleárne zbrane som spomenul zámerne ako príklad, pretože aj tie, respektíve vojenské sektory sú napojené na komunikačné siete. Hrozby, ktoré z toho vyplývajú sú vágne a môže byť veľmi komplikované, že komu ich prisúdi. Odhaľujú však netušené a citlivé miesta, ktoré môžu byt ľahko zneužité.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V minulosti bolo možné úroveň jednotlivých národov vyhodnotiť pomocou faktorov zahrňujúce; početné stavy, vybavenie, stav ekonomiky, geografickú polohu a bojovú morálku. Taktiež obdobie vojny bolo jasne oddelené od obdobia mieru. Vojna sa viedla pomocou stratégie, pre ktorú bola sformulovaná doktrína. Technológia internetu však dočasne predstihla spomínanú stratégiu a doktrínu. To prehlbuje fakt, že vykonať kyberneticky útok je jednoduchšie ako ubrániť sa mu. Nebezpečenstvo ďalej spočíva v tom, že v tomto „kyber priestore“ neexistujú medzinárodné dohody, a aj keby sa ich podarilo uzavrieť, tak systém ich vynucovania by predstavoval ďalší problém. Jediný laptop, jediný aktér môže vyvolať zmeny s globálnym dosahom. Ak je vybavený dostatočne veľkou kapacitou, môže vstúpiť do komunikačných sieti, ochromiť a potenciálne i zničiť kriticky dôležitú infraštruktúru a to všetko takmer dokonalo anonymne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa môjho názoru, už dávno vypukla vojna medzi mocnosťami, ale nie v tradičnom slova zmysle. „Bojovať“ sa začalo v kybernetickom priestore prostredníctvom hackerských útokov. Tí môžu preniknúť do vládnych sieti a zverejniť také množstvo citlivých informácii, aby to malo reálny vplyv na počínanie diplomatov. Dobrý príklad kybernetického útoku vykonaného pod štátnou záštitou bol počítačový červ Stuxnet. Ten úspešne narušil a zabrzdil iránsku snahu o nukleárne zbrane a podľa niektorých výkladov sa tento kyberneticky útok môže rovnať s účinkom obmedzeného vojenského zásahu. Takáto situácia je síce pre vyspelé štáty dočasne výhodná, ale nemôže pokračovať donekonečna.

Literatúra: Henry Kissinger - Uspořádání Světa, 2015

Jakub Harasthy

Jakub Harasthy

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 22 rokov a som študentom. Zaujímam sa predovšetkým o energetickú bezpečnosť, politické dianie, historický vývoj spoločnosti a medzinárodných vzťahov.Jakub.Harasthy@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu