reklama

Celkový potenciál OZE

Využívanie OZE, čiže obnoviteľných zdrojov energie, zvyšuje energetickú sebestačnosť daného regiónu a tým aj energetickú bezpečnosť. Zvyšovanie podielu OZE je preto jednou z najdôležitejších priorít do budúcna.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

OZE efektívne využívajú prírodné zdroje, ktoré sú prirodzene obnovované. Patrí sem: slnečné žiarenie, vietor, dážď, morské vlny a geotermálne teplo. Technológie obnoviteľných zdrojov energie zahŕňajú: biomasu, slnečnú energiu, veternú energiu, vodnú energiu a biopalivá. Potenciál OZE často krát závisí od prírodných podmienok a preto sú mnohokrát kritizované za ich nespoľahlivosť a neetickosť. Najväčší celkový energetický potenciál ma slnečná energia, ktorá sa dá využiť po zavedení všetkých dostupných technológii. Napriek relatívnej nespoľahlivosti a neetickosti, sa trh s obnoviteľnými zdrojmi aj naďalej rozrastá. Európska únia sa napríklad môže pochváliť tým, že do technologických inovácii v oblasti obnoviteľných zdrojov energie investuje viac ako 40% z celkových celosvetových investícii. Tento trend pokračuje najmä z dôvodu obmedzenosti svetových zásob nerastných energetických surovín a potreby neustále zvyšovať energetickú efektívnosť v spoločnosti. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Americká spoločnosť pre solárnu energiu ASES analyzovala tri možné scenáre vývoja obnoviteľných zdrojov energie na svetovom trhu do roku 2030:

  • „doterajší“ scenár č.1 predpokladá zvýšenie pracovných príležitosti v oblasti obnoviteľných zdrojov o približne 190% a vďaka energetickej efektívnosti nárast pracovných miest o približne 85%;

  • „možný“ scenár č. 2 predpokladá oproti predchádzajúcemu scenáru, až sedemnásobný nárast pracovných príležitosti v oblasti obnoviteľných zdrojov a pracovné miesta sa vďaka energetickej efektívnosti viac ako zdvojnásobia;

  • „rozvinutý“ scenár č. 3 obsahuje už výraznejšie pokroky v politike obnoviteľných zdrojov, pričom predpokladá agresívny rozvoj ich využívania. Počet miest v sektore obnoviteľných zdrojov sa ma zvýšiť až 17x a pracovné miesta sa viac ako štvornásobia, zisky z energetickej efektívnosti by sa mohli vyšplhať aj na 4 bilióny amerických dolárov.

V rámci Európskej únie, k lídrom vo výške podielu spotreby energie získanej z obnoviteľných zdrojov patria Švédsko (47,9%), Lotyšsko (32,6%), Fínsko (32,2%) a Rakúsko (30,1%). Na opačnom chvoste rebríčka, čiže k členským štátom EÚ s najnižším podielom patria Malta (0,4%) a Luxembursko (2,8%). Celkový priemer v EÚ predstavuje 12,4%. Tento trend ešte podporuje snaha EÚ zvýšiť podiel alternatívnych zdrojov energie vo svojom energetickom mixe (fotovoltaika, veterné farmy). Pri ich uvádzaní do prevádzky vyžaduje európska legislatíva budovanie dostatočnej kapacity záložných energetických zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potenciál OZE na Slovensku

Slovenská republika ma vysoký potenciál využívania obnoviteľných zdrojov energie. Ak by sme mali porovnať ich využívanie za posledných viac ako desať rokov, tak zistime, že kým v roku 2002 bol podiel OZE na úrovni asi 1,6% z celkovej spotreby primárnych energetických zdrojov, tak v súčasnosti je to už nad 10%! Rakúsko, ktoré je geograficky a klimaticky veľmi podobné Slovensku, však využíva podiel OZE na viac ako 30%. Z toho vyplýva, že Slovenská republika ešte nenaplnila svoj vysoký potenciál v tejto oblasti, ktorý ma mnoho výhod. 

Jednou z najväčších výhod OZE je, že ako domáce zdroje nie sú ovplyvniteľné ropnými a plynovými šokmi, či prípadnými zmenami devízových kurzov. Ak by sa zvýšil podiel ich využívania na Slovensku, znížila by sa jeho energetická závislosť na dovoze palív zo zahraničia. Ďalšie výhody spočívajú v znížení negatívneho vplyvu energetiky na životné prostredie a vytváranie nových pracovných príležitostí spojených s prevádzkovaním OZE. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Legislatívne je podpora OZE upravená v zákone č. 309/2009 z 19. júna 2009 o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Je to základný zákon pre nastroj štátu, ktorým podporuje výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Základné definície zákona sa týkajú OZE, výroby elektriny z OZE a definuje tiež biomasu, bioplyn a biometán. Podľa vyššie spomínaného zákona, cenu za elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetvi. Na základe najaktuálnejšej zákonnej úpravy účinnej od 1. decembra 2014, ministerstvo hospodárstva SR predkladá Európskej komisii posúdenie národného potenciálu pre uplatnenie vysoko účinnej kombinovanej výroby do 31. decembra 2015 a pri jeho vypracovaní sa zohľadní analýza národného potenciálu pre uplatnenie vysoko účinnej kombinovanej výroby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Potenciál OZE v rámci energetického mixu SR pomaly, ale isto rastie. Podľa portálu energia.dennikn.sk, príprava programu na čerpanie 100 miliónov eur z eurofondov, ktoré Európska komisia odklepla na podporu využitia OZE v domácnostiach v rokoch 2014 - 2020, finišuje. Na pilotný projekt poskytovania je vyčlenených 45 miliónov eur, vďaka ktorým by sa podľa SIEA malo nainštalovať viac ako 15 000 systémov. Domácnosti, firmy i aktivisti, tak môžu prostredníctvom najnovšieho projektu: „Zelená domácnostiam", získať štátne dotácie na zariadenia vyrabajúcich energiu z obnoviteľných zdrojov energie. Reálny príspevok preplatený zhotoviteľovi bude závisieť od konkrétnej faktúry, čiže preplatená nemusí byť celá hodnota uvedená na poukážke. Ak bude suma na voucheri nižšia ako polovica celkových oprávnených výdavkov, SIEA (slovenská inovačná a energetická agentúra) preplatí celú sumu. Ak bude suma na poukážke vyššia ako polovica oprávnených výdavkov, napr. pri lacnejších a menej náročných inštaláciách, preplatí sa len 50 % celkových oprávnených výdavkov.

Technický potenciál OZE v SR

Technický potenciál OZE na Slovensku
Technický potenciál OZE na Slovensku (zdroj: www.rokovania.sk)

Biomasa - z jednotlivých OZE ma najväčší technický potenciál (viac ako 140 PJ), ktorý predstavuje približne 18% z hrubej domácej spotreby energie Slovenska. Biomasa predstavuje veľkú perspektívu pri vykurovaní najmä v centrálnych vykurovacích systémov vo forme drevných štiepok a slamy a v domácnostiach vo forme paliet a brikiet. Ďalším využitím biomasy je spoluspaľovanie s fosílnym palivom v tepelných elektrárňach a pri výrobe kombinovanej výroby tepla a elektriny. Biomasa je zároveň zdrojom biopalív, ktoré v budúcnosti nahradia významnú časť fosílnych palív využívaných pre dopravu. Bioplyn je ďalšia možnosť využitia biomasy, ktorý je vyrobený z exkrementov hospodárskych zvierat, biologických odpadov, potravinárskych odpadov a ktoré je tiež možné využívať na výrobu tepla a elektriny. Vzhľadom na mimoriadny technický potenciál je súčasné využívanie biomasy v Slovenskej republike nedostatočné a predstavuje menej ako 12%.

Slnečná energiavzhľadom k technologickej zrelosti slnečných kolektorov je využívanie slnečnej energie nedostatočné a predstavuje len 0,2% z technického potenciálu, ktorý by sa však mal v najbližších rokoch zvýšiť zavedením nových technológii. Cena vyrobenej elektriny vo fotovoltaických článkoch je oproti ostatným OZE minimálne dvakrát vyššia. Existuje však potenciál výrazného poklesu cien článkov a preto by fotovoltaika mala na Slovensku predstavovať najdynamickejšie sa rozvíjajúcu technológiu

Vodná energianajviac využívaný OZE na výrobu elektriny v Slovenskej republike, jeho technický potenciál predstavuje viac ako 20 PJ a vďaka výstavbe najmä veľkých vodných elektrárni, je využitý na viac ako 50%. Potenciál malých vodných elektrárni je však využitý len na 25%. V prípade zaistenia energetickej bezpečnosti, je vhodné zvážiť účasť štátu pri výstavbe veľkých vodných elektrárni.

Geotermálna energia nie je v pravom slova zmysle OZE, nakoľko ma pôvod v horiacom jadre zeme z ktorého unika teplo cez vulkanické pukliny v horninách. Vzhľadom na obrovské, takmer nevyčerpateľné zásoby tejto energie, sa medzi OZE zaradzuje. Slovensko je v porovnaní s inými krajinami relatívne bohaté na geotermálne zdroje a na základe doterajších výskumov bol jeho technický potenciál ohodnotený na 20 PJ. Geotermálne zdroje sú zastúpené predovšetkým geotermálnymi vodami, ktoré sú viazané na hydrogeologické kolektory. V súčasnosti sa využíva v cca 36 lokalitách na Slovensku.

Veterná energia – z ostatných OZE ma najnižší technický potenciál a jej využitie na území Slovenska je v súčasnosti veľmi nízke. Najvhodnejšími miestami na využitie veternej energie sú tie oblasti, kde priemerná ročná rýchlosť vetra dosahuje vo výške 100 metrov minimálne 6 m/s.

Literatúra:

IVANČÍK, R – KELEMEN. M. Bezpečnosť štátu a občana. Energetická bezpečnosť. Plzeň: Aleš Čeněk, 2013. 177 s. ISBN 978-80-7380-474-9

 

Jakub Harasthy

Jakub Harasthy

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 22 rokov a som študentom. Zaujímam sa predovšetkým o energetickú bezpečnosť, politické dianie, historický vývoj spoločnosti a medzinárodných vzťahov.Jakub.Harasthy@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu