reklama

„Bridlicová“ energetika

Bridlicová, alebo inak nekonvenčná ťažba sa rozvinula len prednedávnom. Jej priekopníkom sú USA a aj kvôli nej sa ceny ropy a zemného plynu pohybujú na tak nízkej úrovni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Je to fenomén ktorý si jednoznačne zasluhuje pozornosť. Veď aj vďaka tomu sa „čierne zlato“ prepadlo na nové minimum za šesť a pol roka! V médiach sa však často krát stretávame s kvantom informáciami, ktorým bežný človek jednoducho niekedy neporozumie. Chcem tým povedať, že aj na základe toho sa potom do popredia dostávajú rôzne radikálne myšlienky či konšpiračné teórie, ktoré napríklad argumentujú tým, že ceny ropy sú jednoducho manipulované západom s cieľom ekonomicky zničiť Ruskú federáciu. Je to len príklad ktorý samozrejme môže byť pravdivý. Ja osobne sa však prikláňam k tomu, že informácie sú potrebné uvádzať na pravú mieru a vysvetliť podstatu bridlicovej ťažby, jej výhod ale i záporných stránok, o ktorých mnohí z vás možno ani netušili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skôr ako prejdeme k podstate samotnej bridlicovej energetike, spomenieme ešte v krátkosti jej históriu a pojem: „energetická nezávislosť", ktorý s bridlicovou energetikou úzko súvisí. Energetická sebestačnosť, respektíve nezávislosť je pojem, ktorý je na globálnej úrovni obťažne definovať. Môžeme ho charakterizovať ako sebestačnosť štátu, v otázke uspokojovania energetických potrieb. V kontraste s pojmom energetická bezpečnosť, ho však treba odlíšiť v rámci zabezpečovania, výroby a dodávok energetických zdrojov. V minulosti bola „energetická nezávislosť“ jedna z ďalekonosných cieľov politiky USA. Prezidenti od Richarda Nixona sľubovali, že Amerika by sa jedného dňa mohla zbaviť závislosti na zahraničnej rope a zemnom plyne. USA zaznamenávali v priebehu rokov stály progres až do bodu, keď celková národná spotreba ropy skutočne začala klesať. V dôsledku vysokých nákladov na energie po celom svete, bolo pre USA výhodné zvýšiť domácu produkciu zemného plynu a ropy. O prudký nárast produkcie ropy v USA sa zaslúžil nástup technológie tzv. frakovania, čo je kombinácia hydraulického štiepenia horniny a horizontálnych vrtov vo veľkých hĺbkach. Vďaka tomu začalo byť efektívne získavať ropu z hlbokých nepriepustných hornín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bridlicová revolúcia

Bridlicová revolúcia sa začala v súvislosti s nenápadnou ťažbou zemného plynu z bridlicových hornín v USA, na počiatku 21. storočia. Vďaka nej sa v USA za posledných päť rokov znížili ceny energii niekoľkonásobne. A to nie len v USA. Bridlicová revolúcia ovplyvnila celý svet a bude ho ovplyvňovať aj naďalej. Obdobie, kedy ceny ropy rástli priam do astronomických výšin, aj nad 110 dolárov za barel je nateraz minulosťou . V súčasnosti sa ceny za barel pohybujú v rozmedzí 40 dolárov za barel. Ropa je v dnešnej dobe prebytkovou komoditou, čo robí vrásky najväčším producentom tejto suroviny. USA na rozdiel od jej európskych partnerov a zvyšku sveta urobili jednu zásadnú vec a to, že investovali nemalé sumy peňazí do ťažobných systémov a prieskumných vrtov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zistilo sa, že je výhodné získavať zemný plyn a ropu na základe hydraulického štiepenia bridlicových hornín, ktoré sú ukryté hlboko pod zemouBridlicový plyn a ropa sú uložené priamo v týchto bridliciach. Ide o nový, nekonvenčný spôsob ťažby týchto komodít. Bridlicová ťažba je zatiaľ veľmi krátkym príbehom a netrúfam si predpovedať, že aké to bude mať následky. Jedno je však isté, USA sa stali najrýchlejšie rastúcim producentom uhľohydrátov v súčasnosti. Je impozantné čo dokázala za päť rokov táto bridlicová revolúcia. V roku 2010 bridlicová ťažba plynu tvorila len 2% celosvetovej ťažby. V súčasnosti je to takmer 40% a ďalší 30% nárast očakávajú americkí vedci do konca roka 2020! Rastie aj denný objem vyťaženej bridlicovej ropy. Očakáva sa, že v blízkej dobe budú USA ťažiť až 10-12 miliónov barelov ropy denne, čím v tejto disciplíne prekonajú Saudskú Arábiu a Rusku federáciu. Predpokladá sa, že USA sa stanú do roku 2020 čistím vývozcom ropy a zemného plynu. Energetická nezávislosť naberá reálne kontúry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Štáty s najväčšími zásobami bridlicovej ropy
Štáty s najväčšími zásobami bridlicovej ropy (zdroj: WIKIPEDIA)

Celosvetové zásoby bridlicovej ropy sa odhadujú na 1,6 trilióna barelov. Možno sa to zdá neuveriteľným myšlienkovým návrhom, ale futuristicky scenár, v ktorom globálna produkcia bridlicovej ropy a zemného plynu zrazí ceny komodít dole najmä kvôli prebytku, nie je z ríše fantázie. Deje sa to práve teraz! Bridlicový „boom“ vytvára enormný tlak na ceny energetických surovín. Postupne sa mení rovnováha síl a USA začínajú tento fakt patrične využívať. Energetická samostatnosť a nezávislosť USA, začína pomerne výrazne dráždiť ostatných veľkých producentov zemného plynu a ropy. Expandujúca produkcia bridlicového plynu a ropy spôsobuje zmenu geopolitickej rovnováhy síl. Klasické krajiny, ktoré doteraz najviac profitovali na vývoze týchto energetických surovín, sú v ohrození. Najviac to môže zasiahnuť štáty ako Irán a Venezuela a predovšetkým dominanciu Ruska. Obmedzí sa tak energetická závislosť rozvinutých krajín od dodávok zemného plynu z nestabilných regiónov.

Odvrátená stránka bridlicovej revolúcie

Ak ste došli až sem, mnohým z vás napadla myšlienka: „energetická kríza má riešenie, máme dostatočné množstvo zásob životne dôležitých energetických surovín na ďalších x rokov...“ Nateraz, sa to skutočne javí ako perspektívne riešenie do budúcna. Avšak, bridlicový spôsob ťažby má aj mnoho záporných stránok, o ktorých štáty, média a politici verejnosť neinformujú.

Ide predovšetkým o jej negatívny dopad na životné prostredie. Zástancovia ťažby argumentujú tým, že nekonvenčná ťažba zemného plynu emituje menej emisii CO2 ako uhlie. A hoci plyn produkuje len asi polovicu emisií CO2 v porovnaní so spaľovaním uhlia na výrobu elektriny, podľa štúdie americkej Cornell University môžu byť skutočné emisie spojené s bridlicovým plynom väčšie, ak sa napríklad pripočíta aj únik metánu počas ťažobného procesu. Počas štiepenia a frakovania je tiež potrebné obrovské množstvo blahodarnej vody - pri každom cykle sa spotrebuje až 15 miliónov litrov vody, pričom jeden vrt je možné využiť na 10 ťažobných cyklov. To je ekvivalent ročnej spotreby vody 10 000 Európanov! Okrem obrovskej spotreby, dochádza aj k jej kontaminácii. Tekutina používaná na štiepenie obsahuje asi 98 % vody a zvyšok tvoria rôzne chemikálie. Na jeden cyklus sa tak použije až 133 ton 300 rôznych druhov chemikálií. Nedávne štúdie poukazujú na to, že tieto chemikálie môžu ohroziť zásoby pitnej vody. Veď napríklad v Nemecku došlo v roku 2007 ku kontaminácii podzemnej vody benzénom a ortuťou z potrubia na odvod odpadovej vody z ťažby.

Stanovisko Európskej únie k bridlicovej energetike je, ako býva zvykom, nejednotné. Najväčším zástancom bridlicovej ťažby je Poľsko. Logicky, veď na jeho území sa na základe prieskumných vrtov zistili obrovské zásoby potencionálne vyťažiteľného bridlicového plynu. Vo viacerých európskych štátoch sa občania proti ťažbe postavili a v niektorých prípadoch, napríklad vo Francúzsku a v Bulharsku sa im podarilo presadiť jej úplný zákaz. V Rakúsku po protestoch prijali zákon podrobujúci ťažbu prísnym environmentálnym kontrolám, vďaka čomu spoločnosť OMV zastavila svoje zámery pre ich finančnú náročnosť. Podľa šéfa Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU) európski politici váhajú prijať rozvoj ťažby z bridlíc a bridlicová revolúcia na americký spôsob sa v Európe konať nebude. Iné krajiny, vrátane Nemecka a Rumunska uvalili moratória na kontroverznú technológiu zvanú hydraulické frakovanie, ktorá sa používa na ťažbu z bridlicových hornín.

Darmo, EÚ sa snaží byť "ekologická" a osobne by som videl v súvislosti s rastúcou energetickou náročnosťou riešenie v obnoviteľných zdrojov energie, v ktorých je EÚ lídrom. Spojené štáty americké sa stávajú vážnym hráčom na energetickom poli. Je len otázka času, ako na to zareagujú ostatné konkurenčné energetické mocnosti.

Jakub Harasthy

Jakub Harasthy

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 22 rokov a som študentom. Zaujímam sa predovšetkým o energetickú bezpečnosť, politické dianie, historický vývoj spoločnosti a medzinárodných vzťahov.Jakub.Harasthy@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu