reklama

Energetická (ne)závislosť SR od Ruska

Slovenská republika sa v kontexte plynovej krízy zo začiatku roka 2009 stala akýmsi centrom „energetického dialógu“ medzi EÚ a Ruskom. Od toho momentu, mnohí európsky experti skúmajú možnosti postupného znižovania dodávok z Ruska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pojmy ako energetika a energetická bezpečnosť sú v súčasnosti jedny z najaktuálnejších tém. V spoločnosti, ktorá je rok čo rok energeticky náročnejšia, to predstavuje obrovskú výzvu do budúcnosti. Touto výzvou sa myslí neustále energetické zabezpečenie surovín na plynulý chod hospodárstva. Plynová kríza z roku 2009, ktorá postihla takmer celú EÚ naplno ukázala, že stratégia slovenského energetického sektora je nedostatočná. Slovenská republika sa totiž až príliš spoliehala na svoj status tranzitnej krajiny medzi Ruskom a západnou Európou. A hoci bol definitívne narušený obraz Ruska ako spoľahlivého dodávateľa, možno krízu vnímať aj pozitívne. Európsky experti začali skúmať rôzne alternatívy a výrazne zvýšili záujem európskych krajín o ich energetickú bezpečnosť. Inými slovami, koniec krízy znamenal aj akúsi hrubú čiaru za dovtedajšou energetickou politikou jednotlivých členských štátov EÚ. Slovensko ako mala krajina, je na viac ako 90% závislá od dodávok primárnych energetických surovín (ropa,zemný plyn,uhlie), z ktorých väčšinu dováža z Ruskej federácie. Preto je potrebné v záujme ochrany spotrebiteľa, samotnej energetickej bezpečnosti SR aj celej EÚ, postupne znižovať energetickú závislosť od Ruska. Slovenská republika si však musí z ekonomického a strategického hľadiska zachovávať svoje postavenie tranzitnej krajiny, ktorý ma historický význam. Dlhodobejšie riešenia pre Slovensko v oblasti bezpečnosti dodávok energetických komodít vzťahujúce sa na riešenia Európskej únie, sú výsledkom práve strategického tranzitného postavenia SR, ktorý ma celoeurópsky charakter, nie iba slovenský. Je to mimoriadne náročná úloha ktorá sa stáva kľúčovým jadrom skúmania mnohých energetických expertov. Návrhy a riešenia na znižovanie energetickej závislosti a podpora energetickej efektívnosti a sebestačnosti sa objavujú už dnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenská republika ako člen V-4 a predovšetkým ako člen EÚ, musí podporovať diverzifikáciu prepravných trás energetických komodít a vyvážený energetický mix. Cieľom SPP, a.s. je zvyšovanie diverzifikačného úsilia, aby dokázal zabezpečiť stabilné dodávky plynu pre slovenských spotrebiteľov aj v prípade, že by došlo k úplnému zastaveniu dodávok z Ruska na dlhšiu dobu. Pojem diverzifikácia by sme mohli v energetickom jazyku preložiť ako vzájomne prepájanie prenosových sústav, alebo rozšírenie počtu prepravných trás. Prvý konkrétnym a zároveň historickým krokom diverzifikačného úsilia, bolo uzavretie desať ročnej zmluvy so spoločnosťou E.ON Ruhrgas, ku ktorej podpisu došlo na konci júna 2009. Zmluva garantuje dodávky plynu v objeme 500 miliónov kubíkov ročne a stabilné dodávky, ktoré nepochádzajú z ruského zdroja. Bol to historickým moment pre Slovensko a SPP, a.s. v dodávkach zemného plynu. Po prvý raz v histórii malo SPP uzavretú dlhodobú a stabilnú zmluvu o dodávkach plynu, ktorý pochádzal z iného ako ruského zdroja. Plynová kríza zo začiatku roka 2009 naplno ukázala potrebu diverzifikácie prepravných tras energetických surovín a absolútnu zraniteľnosť v prípade zastavenia dodávok z Ruska. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výsledkom mnohoročného diverzifikačného úsilia je aj koncept nového plynovodu Eastring. A hoci koncept plynovodu predstavitelia spoločnosti Eustream, a.s. predstavili iba koncom novembra 2014, niekoľko stoviek kilometrov dlhý plynovod zo Slovenska do Bulharska by mohol byť podľa rezortu hospodárstva do komerčnej prevádzky spustený už na konci roka 2018. Ministerstvo hospodárstva konštatuje, že 

z pohľadu záujmov Slovenska je realizácia projektu Eastring riešením pre dosiahnutie strategického cieľa zachovať či dokonca zvýšiť objemy prepraveného plynu cez slovenskú prepravnú sieť, najmä v súvislosti s možnosťou, že spoločnosť Gazprom nebude pokračovať po roku 2019 s dodávkou plynu do Európskej únie cez Ukrajinu.

Realizácia tohto projektu by do značnej miery prispela k zvýšeniu významu úlohy Slovenska ako križovatky pre plynárenské prepojenia a jeho schopnosť zaistiť prepravu plynu reverzným tokom celému regiónu.

Plánovaný plynovod Eastring.
Plánovaný plynovod Eastring. (zdroj: www.oenergetike.sk)

Ďalšou možnosťou zníženia energetickej závislosti SR od Ruskej federácie je využívanie obnoviteľných zdrojov energie OZE. SR má v tejto oblasti vysoký potenciál a ak by sme mali porovnať ich využívanie za posledných viac ako desať rokov, tak zistime, že v roku 2002 bol podiel OZE na úrovni asi 1,6% z celkovej spotreby primárnych energetických zdrojov, kým v súčasnosti je to už nad 10%. Rakúsko, ktoré je geograficky a klimaticky veľmi podobne Slovensku, však využíva podiel OZE na viac ako 30%. Z toho môžeme usúdiť, že Slovenská republika ešte nenaplnila svoj vysoký potenciál v tejto oblasti ktorý ma mnoho výhod. Jednou z najväčších výhod OZE je, že ako domáce zdroje nie sú ovplyvniteľné ropnými a plynovými šokmi, či prípadnými zmenami devízových kurzov. Ak by sa zvýšil podiel ich využívania na Slovensku, znížila by sa jeho energetická závislosť na dovoze palív zo zahraničia, najmä z Ruska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Technický potenciál OZE na Slovensku
Technický potenciál OZE na Slovensku (zdroj: www.rokovania.sk)

Slovensko si v súčasnej dobe dokáže v prípade výpadku dodávok z Ukrajiny, zaistiť dodávky plynu rezervným tokom z Rakúska a Česka. V dnešnej napätej situácii medzi Ruskom a Ukrajinou je takéto zabezpečenie mimoriadne dôležité a podľa expertov je Slovensko na prípadné zastavenie dodávok z Ukrajiny pripravené. Výzvou pred ktorou stoji nielen Európa, ale aj celý svet je obmedzenosť svetových zásob energetických surovín. Európska únia sa môže pochváliť tým, že do technologických inovácii v oblasti obnoviteľných zdrojov energie investuje viac ako 40% z celkových celosvetových investícii. Tento trend bude s rastúcou energetickou náročnosťou pokračovať.

Jakub Harasthy

Jakub Harasthy

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám 22 rokov a som študentom. Zaujímam sa predovšetkým o energetickú bezpečnosť, politické dianie, historický vývoj spoločnosti a medzinárodných vzťahov.Jakub.Harasthy@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu